5 wskazówek dla osób, które chcą rozpocząć projektowanie wnętrz

Interesujesz się projektowaniem wnętrz? Chcesz tworzyć zachwycające wizualizacje? Zastanawiasz się, od czego zacząć swoją karierę architekta wnętrz? Zobacz nasze wskazówki dla początkujących projektantów i zacznij działać!

Zbieraj inspiracje!

Przeglądaj magazyny, tablice inspiracji na Pintereście i projekty ulubionych architektów wnętrz. Zajrzyj też na Instagram i szukaj według hashtagów lub znajdź ciekawe konta, które warto śledzić. Stwórz folder na komputerze oraz teczkę na papierowe wycinki z gazet i wprowadź system, dzięki któremu, gdy zaczniesz szukać pomysłów na konkretną aranżację, będziesz wiedzieć, gdzie zajrzeć. Przydatne będą również krótkie notatki, w których opiszesz, na co zwróciłeś uwagę i co chciałbyś wykorzystać w swoim projekcie.

Bądź na bieżąco z trendami i asortymentem sklepów!

W branży wnętrzarskiej trendy odgrywają ważną rolę. Warto śledzić jakie kolory, wzory i modele mebli królują, żeby później móc wykorzystać to w swoich projektach. Pamiętaj jednak, żeby nie paść ofiarą mody i nie podążać ślepo za nowinkami. Zdecydowanie ważniejsze i bardziej wartościowe z punktu widzenia klienta jest to, aby wyrobić własną estetykę.

Przeglądając modne sklepy z meblami i akcesoriami do domu, zapisuj linki lub zdjęcia rzeczy, które wpadły Ci w oko i mogą się spodobać Twoim przyszłym klientom. Pamiętaj też, żeby od czasu do czasu wybrać się do okolicznych sklepów – oglądając materiały i wykończenia, będziesz wiedzieć, czy warto zainwestować w dany produkt.

Jakie sklepy z meblami i dodatkami do wnętrz warto zapisać w zakładkach? Zebraliśmy w jednym miejscu propozycje polskich i zagranicznych marek:

Rozwijaj się!

Czytaj książki, bierz udział w konferencjach i szkoleniach oraz regularnie odwiedzaj strony internetowe z newsami ze świata architektury i ciekawymi projektami. Pamiętaj, że to kreatywny zawód, dlatego warto zadbać o różnorodne bodźce, które dostarczą Ci inspiracji – odwiedzaj muzea, oglądaj filmy i obserwuj pokrewne branże, na przykład modę. Może to tam właśnie znajdziesz inspirację na kolejny projekt?

Czytając książki, zdobędziesz podstawy i nauczysz się niezbędnej teorii, która umożliwi Ci projektowanie funkcjonalnych i estetycznych wnętrz. Jakie książki warto przeczytać?

  • „Aranżacje wnętrz. Jak urządzić własne mieszkanie.” autorstwa Moniki Bień-Konigsman,
  • „Wielka księga inspiracji” autorstwa Ewy Rokitnickiej, Olgi Woźnickiej i Anny Jakubskiej,
  • „Kolorowa rewolucja. Architektura, wnętrza, moda” autorstwa Dagny Thurmann-Moe,
  • „Sztuka aranżacji wnętrz” autorstwa Holly Becker i Joanny Copestick.

 

Z kolei przeglądając strony internetowe z ciekawymi artykułami i inspirującymi projektami, będziesz śledzić aktualności z branży. Niektóre z nich są również połączone ze sklepami lub udostępniają aranżacje stworzone przez popularnych architektów z całego świata. Jakie miejsca w sieci warto obserwować? Oto kilka naszych propozycji:

Naucz się obsługi profesjonalnego programu do projektowania!

Najczęściej polecanym przez architektów programem jest SketchUp Pro, który pozwala tworzyć, modyfikować i udostępniać modele 3D. Wyróżnia się intuicyjnym interfejsem i wieloma dodatkami, które umożliwiają projektowanie realistycznych i zachwycających wizualizacji. Jednym z najpopularniejszych rozszerzeń jest V-Ray, które pozwala na generowanie realistycznych, wysokiej jakości obrazów. Kolejnym wartym uwagi dodatkiem jest LayOut, który umożliwia tworzenie rysunków technicznych do dokumentacji projektowej na podstawie przygotowanego wcześniej projektu.

Kurs projektowania wnętrz w SketchUp Pro & V-Ray pozwoli Ci sprawnie przejść przez etap uczenia się funkcjonalności programu i zacząć tworzyć własne projekty. Połączenie teorii i praktyki sprawi, że zamiast działać po omacku, będziesz znać podstawy projektowania, analizowania dokumentacji, tworzenia rysunków architektonicznych oraz wizualizacji w  SketchUp Pro & V-Ray. Po ukończeniu szkolenia z łatwością rozpoczniesz rozwijanie swojej kariery architekta wnętrz i stworzysz profesjonalne portfolio, które zachwyci Twoich potencjalnych klientów i zachęci ich do rozpoczęcia współpracy. Więcej informacji na temat kursu organizowanego przez studio Futurum Architecture znajdziesz tutaj.

Stwórz portfolio!

Portfolio jest kluczowym elementem. Zacznij od stworzenia strony internetowej, fanpage’a na Facebooku i profilu na Instagramie, gdzie regularnie będziesz wrzucać swoje projekty. Twórz każdego dnia, nie tylko po to, aby aktualizować galerię, ale również dlatego, że praktyka czyni mistrza. Im więcej czasu spędzisz w programie Sketchup Pro, tym lepiej, ponieważ będziesz systematycznie doskonalić swoje umiejętności i wyrabiać unikalną estetykę. 

Tworząc portfolio architekta wnętrz, pamiętaj, że to zawód kreatywny i nie wystarczy zebrać kilku zdjęć w pliku pdf – ubierz to w ciekawą narrację graficzną i tekstową. Na pierwszej stronie przedstaw się i napisz kilka słów o sobie, nie zapomnij również podać danych kontaktowych i linków do swoich miejsc w sieci. Pokaż kilka najważniejszych projektów i opisz je, podkreślając najciekawsze punkty. Pamiętaj, że każdy klient ma inny gust, dlatego nie bój się różnorodności i eksperymentów – pokaż swoją estetykę i kreatywność. W portfolio zaprezentuj nie tylko pięknie wizualizacje, ale również rysunki techniczne i rzuty, które z łatwością stworzysz przy pomocy Sketchup Pro LayOut.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *