Metamorfoza mieszkania w Olkuszu. Styl nowoczesny.

Dobry remont wymaga niejednokrotnie wielu wyrzeczeń. Inwestorzy, zmęczeni głośnymi pracami, ciągłymi wycieczkami do sklepów budowlanych i niejednokrotnie radykalnymi krokami prowadzącymi do znacznej poprawy (bądź nawet rewolucji!) wyglądu ich przestrzeni życiowej, myślą jedynie o skończeniu prac i powrocie do regularnego trybu życia. Pojawia się więc pytanie – czy taka zmiana jest opłacalna? Oczywiście, że tak! Przestrzeń, jaka nas otacza, intensywnie wpływa na nasz nastrój, a nawet odbieranie świata. Pojawiają się również kwestie bezpieczeństwa, szczelności starych materiałów, które mają pewną datę przydatności do użycia. Dlatego właśnie należy dbać o wygląd i stan mieszkania, który będzie inspirował do działania i swoją funkcjonalnością pomagał w codziennym życiu.

6 wp_20160816_15_47_51_pro

Jak więc tego dokonać? Jak osiągnąć efekt takiej przemiany, jak w projektowanym przez Futurum Architecture mieszkaniu? Należy skupić się nie na tym co jest, a na tym co może być. Ograniczenia w projektowaniu wnętrz stanowią jedynie pewne wymiary długości ścian, wysokości stropów. Mając otwartą głowę pełną pomysłów można jednak osiągnąć niesamowite efekty, nawet na stosunkowo małej przestrzeni. Prezentowane mieszkanie wymagało dużej modernizacji. Właściciele za główny cel postawili wydzielenie nowego pokoju dla malutkiego dziecka oraz zmianę układu łazienki.

1c 3c

wp_20160816_15_25_26_pro
wp_20160816_15_29_19_pro

Niewielka kuchnia, o powierzchni 6m2 zaprojektowana została w sposób bardzo funkcjonalny. Duża ilość szafek o nowoczesnych, białych i drewnianych frontach, zapewnia miejsce do przechowywania naczyń, a także wystarczającą powierzchnię blatów roboczych, tak istotnych w kuchni. Powierzchnia nad strefą roboczą ze zlewem i płytą indukcyjną zabezpieczona została podświetlanym szkłem lacobel, które, dzięki nowoczesnej technologii, może zmieniać kolory. Okno, wkomponowane w nową zabudowę otwiera wnętrze i wprowadza do niego naturalne światło. W kuchni bardzo ważne jest również sztuczne oświetlenie. Wprowadzono energooszczędne paski świetlne w technologii led, a także lampy sufitowe o nowoczesnej formie przypominającej czarną tubę. Pomieszczenie zostało otwarte na strefę przejściową, pozostawiono jednak możliwość wymknięcia go dzięki szklanym drzwiom przesuwnym. Intensywne zapachy i hałas nie muszą przedostawać się do strefy wypoczynku.  

Alternatywne wersje kolorystyczne:

3d 1d

3a 1a

Ściany strefy wejściowej i korytarza imitują starą cegłę. Nadaje to wnętrzu szczególnego charakteru.

Powierzchnia ta znajduje się również na jednej ze ścian kuchni, co bardzo ładnie spaja całą przestrzeń. Białe drzwi wewnętrzne prowadzące do pokoi i łazienki podkreślają kolor cegły i nadają nowoczesnego charakteru wnętrzu. W strefie wejścia ważne jest, aby pamiętać o możliwości przechowywania ubrań, a także stworzeniu miejsca siedzącego, gdzie możemy wygodnie ubrać obuwie.

13 14

Piękny przedpokój prowadzi nas do otwartej przestrzeni jadalni i salonu. Istotnym elementem tego pomieszczenia jest okno o jasnych ramach, przez które podziwiać można korony drzew. Podkreślone zostało delikatną firaną oraz ciemnymi zasłonami działającymi na nasz wzrok niczym ramy obrazu znajdującego się na zewnątrz. Stół o czarnej, stalowej konstrukcji i pięknym blacie w kolorze jasnego dębu, widoczny jest już z korytarza i zaprasza mieszkańców do wspólnego posiłku. Dla podkreślenia dwóch ważnych stref, pobrane zostały nowoczesne lampy wiszące.

4

wp_20160816_15_46_58_pro

Bardzo ciekawa, artystyczna lampa znajduje się nad strefą wypoczynku. Duża kanapa zapewnia wygodne miejsce dla całej rodziny. Jej ciemny kolor dobrze wpisuje się w całe wnętrze, stanowiąc pewną wyspę, oazę spokoju dla mieszkańców. Akcent stanowią biało-czarne, wzorzyste poduszki. Zauważalna jest pewna symetria we wnętrzu. Nasz wzrok prowadzony jest przez kanapę, delikatny szklany stół i wiszącą lampę, aż do zabudowy ściany z centralną wnęką na telewizor. Widzimy nienaganny porządek i klasyczną elegancję salonu. Ściana dzieląca to pomieszczenie z łazienką zorganizowana została w bardzo ciekawy sposób, tworząc przestrzeń do przechowywania, miejsce na kominek, a nawet wystawę obrazów na wzorzystej szarej tapecie. Dzięki delikatnym akcentom kolorystycznym i pięknym formom, stworzono harmonijne wnętrze, zachęcające do wypoczynku i kontaktów rodzinnych.

5

Sypialnia rodziców jest również bardzo delikatna, romantyczna. Duże łóżko z pięknym szarym wezgłowiem sprzyja wyciszeniu. Ściana znajdująca się za nim, wyłożona została wzorzystą tapetą o intrygującym kolorze zapraszającym do odbycia podróży wgłąb naszych marzeń. Bardzo praktyczna szara wykładzina w połączeniu z jasnymi ścianami pomaga optycznie powiększyć pomieszczenie. Nowoczesne dodatki w postaci obrazu, białych stoliczków nocnych i designerskich lamp personalizują wnętrze i pokazują charakter użytkowników.

8

Rozbudowana łazienka utrzymana została w nowoczesnym stylu. Połączenie dużych, białych płyt ściennych z małymi, przypominającymi cegłę oraz płytkami drewnopodobnymi, stworzyło przyjemny efekt zabawy powierzchniami. W łazience wykorzystano sprzęty najwyższej jakości, aby uzyskać wysoki komfort użytkowania. Aby uniknąć zalewania łazienki w czasie prysznica, zastosowano szklany parawan nawannowy. Nie zaburza on odbioru przestrzeni, przy jednoczesnym uzyskaniu wygody użytkowania. Oświetlenie sufitowe w postaci nowoczesnej lampy oraz kinkiet przy lustrze zapewniają dobre doświetlenie tej niewielkiej łazienki.

11 10

wp_20160816_15_30_47_pro

Największe wyzwanie stanowiło wydzielenie nowego pokoju, który ma być przeznaczony dla przyszłego członka rodziny. Udało się stworzyć niewielki, ale bardzo przytulny i funkcjonalny pokój, z dużą szafą służącą przechowywaniu ubranek oraz zabawek, miejscem na drewniane, białe łóżeczko, a także strefą relaksu i zabawy. Szare ściany, delikatna tapeta w białe gwiazdki, drewniane panele w stonowanym kolorze oraz niebieska ściana naprzeciw okna stanowią piękną ramę dla dziecięcych sprzętów, mebli, a także dekoracji. Szary dywan w białe gwiazdy podkreśla bajkowość i wyszukany styl pokoju, a zabawne dodatki w postaci grafik ze zwierzątkami, drewnianych domków na książki i biało-czarnej rolety rzymskiej, nadają wnętrzu dziecięcego polotu. Lampa w formie dmuchawca gwarantuje ciekawe efekty świetlne podczas nocnych ukołysań niemowlęcia do snu.

16 15

wp_20160816_15_28_00_pro

Generalny remont daje nie tylko wiele satysfakcji z wykonanej pracy, daje też gwarację, że nasze środowisko jest dobre, zdrowe dla małego dziecka, nie ma żadnych ukrytych grzybów na ścianach, a zastosowane materiały są bezpieczne i przetrwają niejedno uderzenie zabawkami. Projektując wnętrze mieszkania o niewielkim metrażu, dobrze jest wybrać wiodącą kolorystykę już na początku projektu. Pokoje znajdują się blisko siebie, dlatego ważne, żeby stanowiły pewną całość. Przestrzeń ma wspomagać rozwój mieszkańców, ale również być dostosowana do osobistych potrzeb. Co więcej możemy zrobić dla siebie i swoich dzieci, niż dać im dobre środowisko do wzrastania?

 

 

 

2 myśli na temat “Metamorfoza mieszkania w Olkuszu. Styl nowoczesny.”

  1. Fotografie przed i po jednoznacznie porażają. Planowanie jest przemyślane, z korzyścią jest wykorzystany każdy centymetr pomieszczenia. Niewątpliwym faworytem wnętrza jest cegła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *